Aktualności

        • Światowy Dzień Ziemi w klasie I A
          • Światowy Dzień Ziemi w klasie I A

          • W środę 22 kwietnia uczniowie klasy I A obchodzili Światowy Dzień Ziemi. Koleżanki ze starszych klas zorganizowały dla nich bardzo interesujący quiz dotyczący naszej planety. Na zwycięzców czekały pyszne nagrody! Następnie odbyło się sadzenie klasowej roślinki, którą wszyscy będą się opiekować.

            Podczas dzisiejszych zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat ochrony środowiska naturalnego oraz znaczenia przyrody w naszym życiu. 

          • KONKURSY PRZEDMIOTOWE

          • Za nami intensywny czas konkursów przedmiotowych. Z dumą patrzyliśmy, jak nasi uczniowie mierzą się z trudnymi pytaniami i stresem, reprezentując naszą szkołę na szczeblu rejonowym i wojewódzkim.

            Z wielką radością ogłaszamy sukcesy tegorocznych finalistów: 
            🏆Benedykt Kalinowski (klasa 7a) – finalista Małopolskiego Konkursu Biologicznego
            🏆Krzysztof Marciński (klasa 7b)– finalista Małopolskiego Konkursu Geograficznego

            Wyjątkowe gratulacje składamy 🏆Franciszkowi Skalskiemu (klasa 7b) – laureatowi kuratoryjnego konkursu z języka francuskiego oraz uczestnikowi etapów rejonowych z geografii i języka angielskiego.

            Podziękowania składamy także nauczycielom za merytoryczną opiekę i wsparcie naszych zdolnych uczniów w drodze do sukcesu.

        • "Skąd wzięły się skalne miasta"
          • "Skąd wzięły się skalne miasta"

          • My, uczniowie z klasy IB uczestniczyliśmy w kolejnych zajęciach Uniwersytetu Dzieci pt. „Skąd wzięły się skalne miasta”. Wykład prowadził naukowiec z Uniwersytetu Wrocławskiego dr Filip Duszyński.  

            Podczas spotkania mogliśmy się dowiedzieć:

            ·     Czy natura może wyrzeźbić miasto  i co się musi stać, aby powstał skalny korytarz;

            ·      Ile lat mają skały, które tworzą układ podobny do krajobrazu miejskiego;

            ·      Gdzie na świecie można zobaczyć skalne miasta i czy są one wieczne;

            Czym zajmuje się geograf, a czym geolog;

            Wykonaliśmy dwa eksperymenty:

            "Skalne ulice, place, skrzyżowania: chaos czy reguła?" 

            "Kropla drąży skałę?"

            Zajęcia polecamy wszystkim, którzy interesują się budową Ziemi i krajobrazami, a także historią.

        • Międzyszkolny Turniej Rock’n Rolla Akrobatycznego
          • Międzyszkolny Turniej Rock’n Rolla Akrobatycznego

          • Międzyszkolny Turniej Rock’n Rolla Akrobatycznego - Kraków 17.04.2026

            W ZSP NR 17 w Krakowie odbył się Międzyszkolny Turniej Rock’n’Rolla Akrobatycznego, w którym wystartowali zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krakowie im. Komisji Edukacji Narodowej.

            Organizatorem wydarzenia był Klub Rock’n’Balance, do którego uczęszczają nasi uczniowie na zajęcia dodatkowe😎

            Dla naszych zawodników był to pierwszy start w zawodach, gdzie zaprezentowali wysoki poziom oraz zaangażowanie 👏

            Wyniki:
            Pary klasy 1:
            * 8 miejsce: Matylda Bartoń - Grębowiec - Szymon Skorupa
            Mini Formacje klasa 2-3

            * 4 miejsce: Girl Power
            Gratulujemy wszystkim zawodnikom świetnych występów oraz zaangażowania 🏆🥳

            Dziękujemy Rodzicom za wsparcie i doping.

        • Dzień wiosny w 3b🌸🌼🦋🐝🐞🐸
          • Dzień wiosny w 3b🌸🌼🦋🐝🐞🐸

          • Środa 15.04 była w 3b wesoła i kolorowa. Wszyscy mieli piękne wiosenne stroje – były pszczółki, żabki, kwiatowe elfy, motyle, wianki, pięknie ozdobione wiosenne kapelusze a nawet miecz i tarcza z kwiatów dla wiosennego rycerza. W klasie zaroiło się też od kolorowych skarpetek i puchatych drucików. Wykorzystując przyniesione materiały oraz własną wyobraźnię uczniowie tworzyli zabawne wiosenne gąsienice oraz puchate ważki. Zabawa tak się spodobała, że niektórzy „wyczarowali” dwie a nawet trzy gąsienice! 

            A potem była kolorowa zabawa w auli szkolnej, gdzie fruwały balony, grała muzyka i wszyscy świetnie się bawili. To było bardzo udane święto wiosny w naszej klasie.

        • Warsztaty z pierwszej pomocy
          • Warsztaty z pierwszej pomocy

          • W czwartek 16.04 klasa 3b uczyła się jak udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali mnóstwo pytań, chętnie wykonywali ćwiczenia. Nauczyli się jak postępować w przypadku omdlenia, jak się zachować, gdy zdarzy się jakiś wypadek, jak rozmawiać z dyspozytorem, gdy dzwonimy na numer 112, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Dzieci poznały zastosowanie worka ambu oraz nauczyły się jak posługiwać się AED. Dużo emocji wzbudzało wykonywanie masażu serca na fantomie o imieniu Adam. Jednak największą atrakcją była kamizelka do ćwiczeń w udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku zachłyśnięcia. Zajęcia były bardzo atrakcyjne, a na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe naklejki.

        • Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!
          • Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

          • „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – to motto, które przyświeca powieści Aleksandra Dumas „Trzej Muszkieterowie”.

            Klasa 6 a przedstawiła na deskach naszej auli  spektakl oparty na historii muszkieterów za czasów króla Ludwika XIII i kardynała Richelieu.

            Uczniowie wykazali się znajomością języka francuskiego oraz dużymi możliwościami aktorskimi.

            Po zakończonym przedstawieniu aktorzy z 6a zostali nagrodzeni olbrzymimi brawami od kolegów, nauczycieli i Rodziców, którzy przybyli na to spotkanie.

        • WIOSENNY PRZEJAZD ROWEROWY
          • WIOSENNY PRZEJAZD ROWEROWY

          • 15 kwietnia 2026 r. uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wiosennym przejeździe rowerowym. Ponad 120 uczestników pod eskortą krakowskiej policji udało się do Parku Wola. Na miejscu na uczestników przejazdu czekało przygotowane przez Radę Rodziców ognisko, kiełbaski, herbata. Po posiłku uczniowie korzystali z licznych atrakcji: zjeżdżali na pontonach, tyrolką, grali w piłkę nożną i koszykówkę. Wiosenny przejazd rowerowy dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

            Bardzo dziękujemy Policji za zaangażowanie.

        • 🌸🌼 Wiosenna zabawa z animatorką! 🌼🌸
          • 🌸🌼 Wiosenna zabawa z animatorką! 🌼🌸

          • W naszej szkole odbyła się radosna wiosenna zabawa dla uczniów klas 1–3 z udziałem animatorki. Dzieci brały udział w różnych grach i zabawach ruchowych, tańczyły oraz bawiły się kolorowymi balonami. Wspólna aktywność dostarczyła wszystkim wiele uśmiechu i pozytywnej energii, a także była świetną okazją do integracji i świętowania nadejścia wiosny. Zabawa została zorganizowana przez Radę Rodziców SP1. 🌸

          • Kuratoryjny konkurs z języka francuskiego

          • Z ogromną dumą ogłaszamy sukcesy naszych uczniów w kuratoryjnym konkursie tematycznym „Do twarzy Ci z francuskim”! dla szkół podstawowych województwa małopolskiego  🇫🇷

            Nasza reprezentacja szła przez kolejne etapy jak burza:
            🔹 Z etapu szkolnego do etapu rejonowego zakwalifikowało się aż 13 osób :

            Dawid Dyba - Alvarez (6a)
            Leon Augustynowicz (7b)
            Milena Dousa (8a)
            Julia Korytowska (6b)
            Kamila Królikowska (6b)
            Nina Kudlarczyk (6b)
            Kacper Kukla (7b)
            Kalina Pietrzyk (7b)
            Sebastian Ptasiński (6b)
            Franciszek Skalski (7b)
            Hanna Szczepańska (8a)
            Krzysztof Szczepka (6a)
            Kaja Willis (6b)

            🔹 Do ścisłego finału (etapu wojewódzkiego) przeszło 8 uczniów !

            W gronie laureatów konkursu znaleźli się:
            🏆 Dawid Dyba - Alvarez
            🏆 Franciszek Skalski

            Finalistami konkursu zostali:
            - Milena Dousa
            - Kamila Królikowska
            - Nina Kudlarczyk
            - Kalina Pietrzyk
            - Krzysztof Szczepka

            Serdecznie gratulujemy uczniom oraz nauczycielom przygotowującym do konkursu. To piękny dowód na to, że ciężka praca przynosi wspaniałe efekty!
            💙🤍❤️

        • Na języku polskim nie ma nudy!
          • Na języku polskim nie ma nudy!

          • Klasa 6b w ramach podsumowania pracy z lekturą Rafała Kosika pt. ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” stworzyła kreatywne roboty i innowacyjne urządzenia przydatne w życiu codziennym. Młodzi wynalazcy doskonale sprawdzili się w roli konstruktorów. Autorski projekt, realizacja, napisanie instrukcji użytkowania, a na koniec prezentacja na forum klasy efektów pracy to etapy, przez które musieli przebrnąć. Zobaczcie owoce ich pracy!

        • Wiosenne koszyczki
          • Wiosenne koszyczki

          • Na korytarzu trzeciego piętra rozgościły się wiosenne koszyczki przygotowane na konkurs plastyczny. Wszystkie wystrojone w bibułki, kwiatki, pisanki i kolorowe gałązki. Ozdobione pracowicie i z wyobraźnią, wywoływały na twarzach oglądających uśmiech i podziw. Było na co popatrzeć!

        • ZUPEŁNIE INNY WYMIAR EDUKACJI
          • ZUPEŁNIE INNY WYMIAR EDUKACJI

          • 𝐒𝐩𝐞𝐤𝐭𝐚𝐤𝐥 „𝐃𝐞𝐝𝐚𝐥” - 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭 EON – 𝐄𝐤𝐢𝐩𝐚 𝐎𝐝𝐤𝐫𝐲𝐰𝐜𝐨́𝐰 𝐍𝐚𝐮𝐤𝐢  

            31 marca klasa 5a miała niepowtarzalną okazję, by przenieść się do wirtualnego świata i obejrzeć spektakl teatralny „Dedal VR”. Przygotowane przez Teatr Wolność i twórców z Eon Ekipa Odkrywców Nauki widowisko przeniosło nas w głąb mitologii greckiej, pozwalając znaleźć się w środku sceny za pomocą gogli VR. Później wspaniali edukatorzy przeprowadzili warsztaty dotyczące wystąpień publicznych i prób oswojenia aktora z wielką sceną. Uczniowie poznali wiele ćwiczeń usprawniających koordynację ruchową, rozwijających ekspresję i świetnie wpływających na nasz mózg. Czy wiecie na przykład, że 10 minut codziennego żonglowania rozwija mózg o 30%? To był bardzo dobrze spędzony czas! 

        • Odkrywamy tajemnice oceanów
          • Odkrywamy tajemnice oceanów

          • 27 marca uczniowie klasy 4a uczestniczyli w edukacyjnych warsztatach „Odkryj magię oceanów”. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy uczniów na temat morskich głębin oraz uświadomienie im, jak ważną rolę odgrywają oceany w funkcjonowaniu naszej planety. Szczególne zainteresowanie wzbudziły realistyczne modele morskich organizmów oraz efektowne wizualizacje raf koralowych, które pozwoliły lepiej zrozumieć bogactwo podwodnego świata.

            Największą atrakcją była możliwość skorzystania z gogli VR, dzięki którym uczniowie mogli „zanurzyć się” w podwodnym świecie. Wirtualna podróż pozwoliła im nurkować wśród raf koralowych oraz obserwować delfiny w ich naturalnym środowisku, co dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń.

            W trakcie zajęć poruszono również temat ochrony oceanów. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na środowisko morskie oraz w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do jego ochrony. Uczniowie wrócili z warsztatów bogatsi o nową wiedzę oraz pełni pozytywnych wrażeń.

        • Premiera spektaklu "Paris est toujours une bonne idée"
          • Premiera spektaklu "Paris est toujours une bonne idée"

          • W piątek 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru klasa IV B we współpracy z sekcją taneczną klasy I A zaprezentowała spektakl w języku francuskim pt. "Paris est toujours une bonne idée". Grupa turystów, wraz z dziennikarzem oraz myślicielem odkrywają najbardziej wyjątkowe dzielnice Paryża. Chłoną atmosferę miasta, poznają nowe tańce oraz poszukują „naprawdę szczęśliwych ludzi”. Na zakończenie spotykają się pod murami katedry Notre-Dame.   

            Był to dzień wielu aktorskich debiutów. Nie zabrakło śpiewu, humorystycznych tekstów oraz wyjątkowej choreografii. I teraz już wszyscy wiedzą, że Paryż jest zawsze dobrym pomysłem, n’est-ce pas?

        • Uniwersytet Dzieci w klasie I B
          • Uniwersytet Dzieci w klasie I B

          • Czym zajmuje się mikrobiolog? Czy bakterie komunikują się ze sobą? Co to jest morowe powietrze? Dlaczego chorujemy? Jak wyglądały mikroskopy dawniej i dziś? Wirusy, grzyby, bakterie, pierwotniaki – które organizmy są największe?

            Odpowiedzi na te pytania mogliśmy poznać w ostatni poniedziałek, po wysłuchaniu wykładu Profesora Emila Palucha pt. „Grzyby, bakterie i wirusy – czy można zobaczyć to, czego nie widać”? Polecamy!

        • POKAZ MODY FRANCUSKIEJ
          • POKAZ MODY FRANCUSKIEJ

          • W środę 25 marca korytarz szkolny zamienił się w prawdziwy modowy wybieg. Uczniowie z klas I-III mieli okazję przejść się po „czerwonym dywanie” przy akompaniamencie francuskich przebojów. Na nasz pokaz mody zawitali wyjątkowi goście – w barwnych kostiumach, kolorowych gawroszkach oraz urokliwych beretach. Byli kreatorzy mody, sportowcy, gwiazdy kina, a nawet nie zabrakło francuskich kucharzy! Każdy z uczestników był witany gromkimi brawami oraz okrzykami uznania. To był jedyny w swoim rodzaju: défilé de mode!

        • Wielkanoc w muzeum
          • Wielkanoc w muzeum

          • We wtorek 24 marca klasa 3b uczestniczyła w zajęciach muzealnych „Wielkanoc. Czas odnowy” organizowanych przez Muzeum Etnograficzne. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Dowiedzieli się do czego mogła służyć palma wielkanocna, dlaczego ludzie jedli bazie oraz jak składano życzenia za pomocą pisanek. Dużo radości sprawiło wypróbowanie drewnianych terkotek, glinianych dzwonków i drewnianych siekierek. W gablotach można było podziwiać figurki flisaków, Żydów, przekupek oraz diabła. Niektóre były nawet ruchome! Ekspozycja pisanek budziła zachwyt mnogością wzorów i kolorów. Na koniec odbyły się warsztaty, podczas których dzieci wykonały piękne przestrzenne kartki świąteczne.

        • Zajęcia warsztatowe klasy 6a
          • Zajęcia warsztatowe klasy 6a

          • Klasa 6a wzięła udział w zajęciach warsztatowych. Uczniowie samodzielnie wykonali lampki ze sklejki - od składania elementów, poprzez szlifowanie, wiercenie i lutowanie, aż po ozdabianie według własnych pomysłów. Każda praca była inna i pokazała ogromną kreatywność oraz zaangażowanie uczniów. To była świetna lekcja praktyczna połączona z dobrą zabawą.

        • Wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego
          • Wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego

          • 13 marca klasa I A miała okazję uczestniczyć w zajęciach w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które były poświęcone problematyce bezpieczeństwa oraz korzystaniu z numerów alarmowych. Dzieci wzięły udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy uczniowie przećwiczyli korzystanie ze sprzętu AED oraz nauczyli się resuscytacji krążeniowej. Ostatnim punktem wycieczki był spacer plantami oraz krakowskie obwarzanki.